Zajímavá místa na Fuerteventura
ANTIGUA
V 18. století byla vybudována Antigua jako jedna z prvních vesnic na ostrově. Z doby, kdy byla po dobu jednoho roku hlavním městem ostrova, se dochoval i malebný kostel "Cruz de los Caldos" (1785), který dominuje městu.
Tento kostel je otevřen pro návštěvníky každé ráno a je obklopen původní vzrostlou vegetací. Městečko nabízí jako svou turistickou a kulturní atrakci jeden ze zcela rekonstruovaných větrných mlýnů ostrova "Molino de Antigua" s obchodem zboží místní výroby.
BETANCURIA
Toto městečko založil roku 1405 normandský dobyvatel Jean de Béthencourt (odtud jméno města). Leží ve středu ostrova a důvodem pro jeho umístění byla ochrana před útoky pirátů. I přes výhodnou polohu městečko Betancuria i s jeho kostelem "Santa Maria" vyplenil v roce 1593 berberský pirát Xabán de Arráes. Kostel byl znovu postaven v roce 1691.
Betancuria byla do roku 1834 hlavním městem ostrova. Na hlavní ulici najdete muzeum "Casa Museo Arquebiologico" (známé historickým dělem a sbírkou archeologických nálezů), muzeum "Centro Insular de Artesania" se sbírkou dokumentující tradiční umění a řemesla ostrova a "Casa Santa Maria" (ruční výroba a prodej výrobků místních umělců).
COFETE
Do Cofete se dá dojet pouze po jediné prašné silnici z přístavu Morro Jable. Leží za jihozápadním výběžkem ostrova a nenaleznete zde žádný obchod ani restauraci. Několik kilometrů dlouhá bílá pláž je zastíněna skalami a na jejich úpatí najdete tzv. Hitlerovu vilu od architekta Gustava Wintera. Dle dochovaných dokumentů byla původně postavena jako hacienda k zajištění kultivace půdy této oblasti.
Dodnes je "Vila Winter" opředená mnoha pověstmi. Proč stavěl německý architekt Gustav Winter rozlehlou vilu na tak odlehlém místě? Scházeli se ve vile po válce nacističtí pohlaváři a prchali odtud do Jižní Ameriky? Vedou pod vilou podzemní chodby ústící do přístavu v podmořské jeskyni?
Nevíme, neudržovaná impozantní stavba se strážní věží se tiše a pomalu rozpadá... Při průjezdu mezi horami Pico de la Zara a Frail je nejkrásnější výhled na celý sever i jih ostrova.
CORRALEJO
Tato původně malá rybářská vesnička se rozvinula do moderního prázdninového střediska. Leží na severním výběžku ostrova Fuerteventura, čtyři kilometry severně od oblasti nádherných dun s kilometry dlouhými plážemi.
Má své vlastní pláže, ale většina turistů dává přednost příjemné procházce k velké pláži v oblasti dun. Zvláštností města jsou jednoduché a prosté kanárské domy a typické náměstí "Plaza". Z přístavu je pravidelné lodní spojení s ostrovem Lanzarote.
COSTA CALMA
Středisko Costa Calma leží v jižní části ostrova, přibližně 20 km severně od Morro Jable, u jedné z nejkrásnějších pláží ostrova, která se táhne podél pobřeží až do oblasti Jandía.
Na pláži jsou nepřeberné možnosti pro provozování vodních sportů, včetně školy a půjčovny windsurfingu.
EL COTILLO El
Tento malebný přístav leží na severozápadním cípu ostrova. Je zasvěcen "Virgin de Buen Viaje" (panně dobré cesty), patronce námořníků. Zasvěcení je vyryto i do překrásných skalních útesů ve staré části přístavu.
Na útesu blízko městského centra, jižně od přístavu, se dochovala kruhová pevnost "Fortaleza del Tostón". Byla vybudována koncem devadesátých let 18. století na obranu proti pirátům. Jižně od městečka najdete fantastické pláže, mořské laguny a maják Faro.
GRAN TARAJAL
Městečko Gran Tarajal soutěžilo s Puerto de Cabras o to, které z nich se stane hlavním městem ostrova. Je dodnes obchodním centrem a přitom si zachovalo původní maloměstskou atmosféru.
Každoročně se zde koná několik koncertů, soutěží a oslav. V centru města najdete krásnou fontánu zdobenou šesti mořskými koníky chrlícími vodu. Místní kostel byl postaven ve 20. století.
LAJARES
Pouze 10 min. jízdy autem od hlavního turistického města, na severu oblasti Corralejo, leží tato malá vesnička. Po vstupu do vesnice Vás upoutá fotbalový stadion z roku 1990. Město se pyšní hřištěm pro "lucha canaria" (forma wrestlingu). Tento sport je u místních obyvatel velmi oblíben.
Hlavní místní turistickou atrakcí je obchod "Artistania Lajares", kde můžete sledovat místní ženy při výrobě krajek a výšivek. V jižní části města, vedle kostela, si můžete prohlédnout dva větrné mlýny. Jeden z mlýnů "molino" byl v provozu ještě před 20 lety a je dosud obydlen původními majiteli.
LA OLIVA
V městečku La Oliva sídlila vojenská správa ostrova – v pevnosti "Casa de los Coroneles" (dům plukovníků). V pevnosti najdete nad hlavním vchodem rodinný erb s kozou, korunou a stromem, dřevěné balkóny s vyřezávanou dekorací. La Oliva byla od 17. století do poloviny 19. století politickým centrem ostrova Fuerteventura a nyní je sídlem radnice místní zprávy "Ayuntamiento".
Přímo ve středu města je kostel "Parroquia de Nuestra Seňora de Candelaria". Je známý čtvercovou zvonicí, unikátními dřevěnými dveřmi, malbou posledního soudu a barokním oltářem, který namaloval Juan de Miranda. Další historickou budovou města je "Casa del Capellan", dům ve kterém bydleli místní kněží.
Budova má kamenné dveře a okna s květinovými motivy, bohužel v současné době je již ve velmi špatném stavu. Mezi hlavním kostelem a domem kněží je "Centro de Arte Canario Casa Mane" – umělecké centrum. Zde si můžete prohlédnout výstavy domácí práce od známých kanárských umělců. Mezi trvalé expozice patří i dílo Manrique Alberto Manrique.
LA PARED
V roce 1966 se pokusilo město zařadit do skupiny nových turistických center na jihu ostrova. V současnosti se skládá pouze z malých bungalovů, hotelů a soukromých domů. Jméno dostalo město od kamenné zdi, která rozdělovala ostrov Fuerteventura z východu na západ na dvě poloviny (Maxorata a Jandía).
Městská zásoba vody pochází z přírodních horských jeskyní. Město je známé svou školou jízdy na koni a školou golfu (umělý trávník). Vyhlášené je také panoramatickou restaurací "Bahia Mar" s plně vybaveným bazénem, skluzavkou a dětským hřištěm.
MORRO JABLE
Původně malá rybářská vesnička s cca 200 obyvateli se rozrostla do jednoho z největších turistických center ostrova. Leží cca 100 km od letiště a nabízí 20 km dlouhou písečnou pláž, patřící k nejkrásnějším plážím Španělska.
Najdete zde nejen moderní letovisko s nákupními centry, restauracemi, bary a mnoha možnostmi ke strávení aktivní dovolené, ale i původní rybářskou vesničku El Morro Jable s typickými hospůdkami a starým rybářským přístavem. Odtud také odplouvají lodě Jet-foil na ostrov Gran Canaria.
PUERTO DEL ROSARIO
Hlavní město ostrova Fuerteventura (od roku 1860) je zvláštní zejména tím, že žádné pozoruhodnosti nemá, snad kromě památky na známého exilového básníka (Miguel de Unamuno), který žil na ostrově ve vyhnanství v domě, ze kterého je nyní "Casa Museo Unamuno" a "Casa de la Cultura" (výstavy a koncerty).
Kostel v centru města je zasvěcen svaté patronce "Virgen del Rosario". Město se až do roku 1956 jmenovalo Puerto de Cabras (přístav koz), nyní se nazývá vzletně Puerto del Rosario (přístav růží), což je samozřejmě pro hlavní město název mnohem patřičnější.
V přístavní části můžete najít malé aleje, lemované starými domy v kanárském stylu.
PÁJARA
Malé městečko Pájara má vzhledem ke své administrativní důležitosti malou populaci (cca 700 osob). Městečko je hodně zelené, má vzrostlou vegetaci a bazén se sladkou vodou. Zajímavostí je vodní kolo poháněné velbloudem a kostelík "Iglesia Nuestra Seňova de la Regla" (postaven 1687 – 1711).
Na portálu kostela a jeho vstupních dveřích můžeme pozorovat motivy, které připomínají předkolumbovskou Latinskou Ameriku.
PLAYA DE GARCEY
Na západním pobřeží ostrova, na malé pláži leží vrak velké dopravní lodi "The American Star" (Americká Hvězda). Byla vyrobena v roce 1936 jako "SS America" a známá byla také pod názvem "USS Westpoint". V roce 1993 zakoupila tuto loď společnost "Chaophraya Development Transport", aby ji v Thajsku přebudovala na plovoucí hotel. Loď měla být přetažena podél západního pobřeží Afriky (ukrajinským tahačem "Neftegaz 67It").
V průběhu této cesty (1994), cca 150 km od pobřeží Maroca, se při velké bouři vlečná lana uvolnila. Nakonec bylo rozhodnuto, že bezpečnější bude nechat ji volně plout. Posádka byla, po skončení bouře (17. 1. 1994), vrtulníkem převezena do bezpečí a loď ponechána svému osudu.

Po dvou dnech loď bezpečně přistála na pláži Playa de Garcey, kde se po 48 hodinách rozlomila na dvě části. Po dvou letech, po nárazech vln, se zadní část potopila do oceánu. Loď byla vyrabována a po celou dobu nebyl učiněn jediný pokus o její záchranu.
Postupnou korozí a působením povětrnostních
vlivů se i nepotopená přední část rozpadla a nyní je pouze její
malá část viditelná při odlivu.
PLAYA DEL CASTILLO
Ráz tohoto letoviska udává malý krásný jachetní přístav se starým kasinem. Je vzdáleno 8 km od letiště a 12 km od hlavního města Puerto del Rosario. Leží u zálivu s písečnou pláží 800 metrů dlouhou, která se pozvolně svažuje do moře.
Pláž je chráněna před větrem a vlnolamy zabraňují velkému vlnobití.
TEFIA
Vesnička je domovem nového muzea "La Alcogida". Toto fascinující místo je založeno ve staré kanárské vesnici a ukazuje život místních obyvatel před příchodem turistů na ostrov Fuerteventura.
Skládá se z 8 malých domů včetně hlavní farmy. V nich jsou ukázky starých pecí, mlýnských kol a živé demonstrace pletení košů, výroby keramiky, sýrů, kování a dřevovýroby.
Pro provoz si muzeum pěstuje i místní kanárské obilí.
TUINEJE
Nedaleko městečka Pájara leží Tuineje, u kterého se na "Montaňa de Tamacite" odehrála bitva 37 farmářů vyzbrojených pouze několika mušketami a zemědělským náčiním proti 50 anglickým pirátům vyzbrojenými puškami a "kanónem". Bitvu vyhráli a proto se o této události dodnes hovoří. Dělo stojí dodnes před muzeem v městečku Betancuria.
VEGA DE RÍO PALMA
Údolí s touto stejnojmennou vesničkou je jedním z nejkrásnějších míst na ostrově. Impresivní kostel "Nuestra Seňora de la Peňa", který byl postaven v roce 1666, je obklopen zelení. Bíle a jílově zbarvené budovy jsou posazeny na svahu mezi terasovitými políčky. Až do 16. století zde byl horský pramen a nyní se zde objevuje voda pouze v zimních měsících s deštěm.
V malé bílé kapli "Ermita de Virgin de la Peňa" u vesnické vodní nádrže, visí na oltáři kresba ztvárňující objevení sochy světce. Tato socha byla přinesena do vesnice Jeanem de Bathencourtem, pak schována před nájezdy piráta Jabana (1593), nyní je umístěna v hlavním kostele.